2014. július 27., vasárnap

Kaland a hűtőben

Szülővé válni nagy kihívás és felelősségteljes feladat. Szeretnénk jól csinálni, de hol vannak a rejtett buktatók? Szigorúan vagy engedékenyen? Neveljünk vagy csak növeljünk testben és lélekben? Megvédhetjük az érzékeny és fogékony elméket a fiatalkorban szerzett mély lelki sebektől? Hatással lehetünk egyáltalán arra, hogy milyen ember váljék a gyermekünkből? A szülők vagy a társadalom hibája, ha valahogy rosszra fordul a gyerek sorsa, ahogy ezt a Murder kiállítás sugallta?

Dick Swaab professzor hatalmas, összefoglaló munkájában nem kevesebbet állít, mint hogy minden már a születésünk előtt jelen van az agyunkban. A szerző 1966 óta foglalkozik agykutatással. Az agyunk mi vagyunk című könyvében a magzati léttől kezdve az időskoron át a halálig, sőt azon túl ismerteti az agy működését. Megtudhatjuk, hogyan alakulnak ki a nemi különbségek az embrió fejében, mi jár a kamaszok vagy épp a bűnözők eszében, hogyan fejlődik ki az erkölcsös viselkedés, mit lehet tudni a memória működéséről, és hogyan befolyásolja agyunk a párválasztást.

Azt gondolom ennek fényében nem tehetünk mást, mint próbálunk hiteles képet festeni arról, hogy esendő emberek vagyunk. A szülő is csak ember és tévedhet olykor, de nagy bátorság, őszinte elfogadás és szeretet kell hozzá, hogy ezt fel is tudjuk vállalni magunk és a világ előtt. A Gordon-modell, azon belül is a P.E.T. azt ígéri, hogy boldog, erős, megbízható kapcsolatba jutunk, ha elhagyjuk a ködös elvárásokat. Értőn figyeljünk önmagunkra, gyerekeinkre, és mondjuk ki amit szeretnénk! Bízom benne, hogy az érzelmek felvállalása, az igények tudatosítását és kielégítését szolgáló nyílt, tiszta kommunikáció és kölcsönös tisztelet elég lesz ahhoz, hogy ha a gyerek "játszik az étellel", akkor a fejében ne ez a kép jelenjen meg a hűtőről:
Jeffri Dahmer hűtőjében
sokkal inkább ez!:

Ice Box Crochet eBook

Bocsánat a durva hasonlatért.
Legyen Zöld a Pamuk!


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése