Tuniszi-muk


A Tuniszi (afgán) horgolás kevésbé ismert és méltatlanul elhanyagolt ága a horgolásnak. Senki sem ismeri biztosan a pontos eredetét. Van aki úgy gondolja, hogy Afrikából ered. Nevezték skót kötésnek, vasút mintának és bolond mintának is. Egyesülnek benne a horgolás és a kötés előnyei. Az elkészült munka laposabb, simábban fekszik és kellő gyakorlattal gyorsabban készíthető, mint más szövet szerű horgolási technika. Másik előnye, hogy kevésbé nyúlik, mint a kötés ezért nagyobb teherbírású darabok is készülhetnek vele. Rugalmassága és puhasága révén kiválóan alkalmas ruhák, sapkák, bébi takarók ágytakarók és díszpárnák készítésére is.

Anyaga általában vastagabb pamut vagy gyapjúfonal. A munkához egy különleges horgolótű szükséges. Ez a horgolótű a kötőtűhöz hasonlóan, hosszú, egyenletes vastagságú és a végén gömb akadályozza a szemek lecsúszását. 
A technika lényege, hogy minden sor egy oda-vissza horgolt sorpárból áll. Horgolás közben nem kell megfordítani a munkadarabot, mert mindig a színe van felénk. Az oda haladó sorokon az egy-egy ráhajtással képzett szemeket egymás után felszedjük a tűre. A visszahaladó sorokon a tűre felvett hurkokat lehorgoljuk. Az elkészült szemek nagysága mind szélességében, mind magasságában megegyezik a rövidpálca méreteivel.  

Az alapsor elkészítése más horgolási technikákhoz hasonlóan, egy szükséges hosszúságú láncszemsor horgolásával kezdődik. 

 
Az odahaladó soron a második szemtől kezdjük a felhurkolást. Az első szem kimarad, a tűn lévő hurok tartozik hozzá, ez lesz a légszem. A hurkok úgy készülnek, mintha minden szembe egyesével rövidpálcát készítenénk, azzal a különbséggel, hogy a felszedett hurkokat nem horgoljuk le a tűről, csak később a visszahaladó soron. A szemek felső ágába szúrunk és egy-egy ráhajtással felszedjük a hurkokat.


A visszahaladó soron az első hurkon csak áthúzzuk a tűt. Ezt a szemet szorosan horgoljuk le, hogy a szél egyenletes legyen. A második huroktól befejezzük a rövidpálcák lehorgolását, 1-1 ráhajtással párosával lehorgoljuk a hurkokat a sor végéig. Ezzel elkészült az alapsor.



Az alapminta odahaladó sorában kihagyjuk az első szemet. A tűn lévő hurkot hosszúra és lazára húzzuk, ez képezi a légszemet. A második szemtől kezdve jobbról balra a hurok elülső, függőleges szálába öltve ráhajtunk a tűre és áthúzzuk a fonalat. Ennek ismétlésével szedjük fel ismét a szemeket. Ne felejtsünk el számolni, akkor biztosan nem marad ki az utolsó szem sem.


A alapminta visszahaladó sorában ugyanúgy járunk el, mint az alapsor visszahaladó sorában. Az első hurkot szorosan horgoljuk le. A második huroktól 1-1 ráhajtással párosával horgoljuk le a hurkokat a sor végéig, amíg csak egy hurok marad a tűn.

A folytatáshoz már csak ezt a két sortípust kell ismételni egészen addig, amíg elérjük a munkadarab kívánt hosszúságát.

A befejező sor készítése mindig odahaladó soron történik, rövidpálcák horgolásával. A második szemtől kezdve, a mintának megfelelően beszúrjuk a tűt, ráhajtunk és a tűn lévő két hurkot párosával azonnal lehorgoljuk. Így járunk el a sor végéig és eldolgozzuk a szálat.

 

Változatos mintákat alakíthatunk ki a hurkok különböző képzésével. Ízelítőül lássunk néhányat ezekből:

Kötött szemű tuniszi öltés
Csavart kötött szemű tuniszi öltés
 Rézsútos tuniszi öltés


Ha sor közben szaporítani kell, akkor ezt az odahaladó soron tesszük meg, a visszahaladó sorral keresztezett szemek, középen elhelyezkedő felső szálába öltve. 

Sor közben a fogyasztás szintén az odahaladó soron történik, egyszerűen két egymás után következő hurkon húzzuk át a szálat.
Ruhaneműk készítésekor szükség lehet a sorok végén szaporításra vagy fogyasztásra. Szaporításhoz horgoljunk annyi láncszemet, amely elegendő az egyik oldali szaporításhoz. Erről az odahaladó soron felszedjük a szükséges mennyiségű hurkokat. A vissza soron lehorgoljuk a hurkokat, és a sor végén még a szaporításhoz szükséges mennyiségű láncszemeket is meghorgoljuk. A következő odahaladó soron ezekről, és a kezdő láncszemsorról is felszedjük a szükséges hurkokat. Fogyasztáshoz az oda haladó sorokon a szükséges fogyasztásnak megfelelően kevesebb hurkot veszünk fel a tűre. Az utolsó soron felszedjük az összes fogyasztás eredménye képen lépcsőzetesen elhagyott szemet is, és az egészet egy visszahaladó sorral lezárjuk.

Forrás: 
Hegedűs- Klimkó Kézimunka 1x1
 

3 megjegyzés:

  1. Szuper köszönöm a leírást.

    VálaszTörlés
  2. Nagyon szuper jó a leírás,köszönöm! Sajnos a videók nem elérhetőek :-( :-( másnak sem, vagy csak nekem. Nagyon sokat segítene ha azok is megnézhetők lennének. Köszönöm Hajni

    VálaszTörlés
  3. Sajnos a videókat nekem sem mutatja meg 😑😑😑😑

    VálaszTörlés