2014. május 28., szerda

Más szemében a szálkát...

Az alábbi képekkel szeretném bizonyítani, hogy a horgolás nem csak cuki és romantikus dolgok legyártására való!  Caitlin McCormack horgolt csontvázai egyszerűen elképesztők számomra. Kicsit ijesztő, kicsit bizarr de nagyon egyedi.










Legyen Zöld a Pamuk!

2014. május 20., kedd

Didergő madárkák



"Ládd-e, édesapa,
Hogy remegnek, fáznak!
Csinálj egy búvócskát
Szegény madárkáknak!
Én meg majd etetem, gondjukat viselem...
Meglásd apa, hogy még
Dalolnak is velem!"
(Részlet Pósa bácsi Didergő madárkák című verséből)  


Készíts etetőt narancsból, papírhengerből, műanyag- vagy tejesflakonból.  Ha kedved van akár horgolhatsz is!


Kezdés: 3,25-ös tűvel, 5 láncszemből 1 kúszószemmel gyűrűt kerekítünk.
1.sor: 3 láncszemből sormagasítás és 14 egyráhajtásos pálca a gyűrűbe (15 szem)
2.sor: 3 láncszemből sormagasítás és ugyanide 1 egyráhajtásos pálca, 2 egyráhajtásos pálca a következő 14 szembe, és kúszószemmel zárjuk a sort. (30 szem)
3.sor: 3 láncszemből sormagasítás, *2 egyráhajtásos pálca a következő szembe, és 1 egyráhajtásos pálca az utána lévőbe*. A csillagok közötti lépéseket ismételjük a sor végéig és kúszószemmel zárjuk a sort. (45 szem)
4.sor: 2 láncszemből sormagasítás, 1 hamispálca a következő három szembe, 2 hamispálca a következőbe, *1 hamispálca a következő négy szembe, 2 hamispálca a következőbe*. A csillagok közötti lépéseket ismételjük a sor végéig és kúszószemmel zárjuk a sort. (54 szem)
5-6. sor: 2 láncszemből sormagasítás, 1 hamispálca minden szembe és kúszószemmel zárjuk a sort. (54 szem)
7.sor: 2 láncszemből sormagasítás, 2 egyszerre lehurkolt hamispálca a következő szembe, 1 hamispálca a következő 42 szembe, végül 2 egyszerre lehurkolt hamispálca a következőbe. Az utolsó 7 szemet kihagyjuk és megfordítjuk a munkát.
8.sor: a szemek elülső ágába 2 láncszemből sormagasítás, 2 egyszerre lehurkolt hamispálca a következő szembe, 1 hamispálca a következő 39 szembe, végül 2 egyszerre lehurkolt hamispálca a következőbe és megfordítjuk a munkát.
9.sor: a szemek hátsó ágába 2 láncszemből sormagasítás, *1 hamispálca a következő négy szembe, 2 egyszerre lehurkolt hamispálca a következőbe*. A csillagok közötti lépéseket ismételjük meg még hatszor, 1 hamispálca a következő hat szembe és megfordítjuk a munkát.
10.sor: a szemek elülső ágába 2 láncszemből sormagasítás és ugyanide 2 hamispálca, 1 hamispálca a következő négy szembe, *2 egyszerre lehurkolt hamispálca a következő szembe, 1 hamispálca a következő négy szembe*. A csillagok közötti lépéseket ismételjük meg még ötször, végül 3 hamispálca a következőbe és megfordítjuk a munkát.
11.sor: a szemek hátsó ágába 2 láncszemből sormagasítás és ugyanide 2 hamispálca, *1 hamispálca a következő négy szembe és 2 egyszerre lehurkolt hamispálca a következőbe *. A csillagok közötti lépéseket ismételjük meg még ötször. 1 hamispálca a következő 2 szembe végül 3 hamispálca az utolsóba és megfordítjuk a munkát.
12.sor: a szemek elülső ágába 2 láncszemből sormagasítás és ugyanide 2 hamispálca, *1 hamispálca a következő négy szembe és 2 egyszerre lehurkolt hamispálca a következőbe *. A csillagok közötti lépéseket ismételjük meg még ötször. 3 hamispálca az utolsó szembe és kúszószemmel zárjuk a sort.
13.sor: 2 láncszemből sormagasítás, 1 hamispálca minden szembe és kúszószemmel zárjuk a sort.
14.sor: 2 láncszemből sormagasítás, *1 hamispálca a következő négy szembe és 2 egyszerre lehurkolt hamispálca a következőbe * A csillagok közötti lépéseket ismételjük meg még négyszer. 1 hamispálca a következő öt szembe és kúszószemmel zárjuk a sort.
15.sor: 2 láncszemből sormagasítás, 2 egyszerre lehurkolt hamispálca a sor végéig és kúszószemmel zárjuk a sort.
16-17.sor: 2 láncszemből sormagasítás, 1 hamispálca minden szembe és kúszószemmel zárjuk a sort.
18.sor: 2 láncszemből sormagasítás, 2 egyszerre lehurkolt hamispálca a sor végéig és kúszószemmel zárjuk a sort.
19.sor: 2 láncszemből sormagasítás, és végül 5 egyszerre lehurkolt hamispálca.

Készíts láncszemekből tetszőleges hosszúságú akasztót és dolgozd el a szálat. Egy új szál betoldásával a bejáratot szegélyezheted rövidpálcákkal. Válassz neki egy jól látható, macska biztos helyet és gyönyörködj!

Legyen Zöld a Pamuk!

2014. május 19., hétfő

Tartsd össze rugalmasan!

Ötletesnek tartom a horgolt hajpánt és a hajgumi párosítását. A hajgumi kellő rugalmasságot és tartást biztosít az elkészült daraboknak. Az eredeti, fényképekkel kísért leírást itt találod.
Fogd a hajgumit és készíts 5 rövidpálcát köré. Egy fordulószem után fordítsd meg a munkát és minden szembe készíts 1 hamispálcát. A sor végén 1 légszem után fordíts és folytasd a szalagot. Készíthetsz a fejpánt közepén díszesebb részt is. A kagylóminta fogadásához a sor végén a légszem helyett 4 láncszemből készíts ívet. Ha szimmetrikusan elérted a megfelelő hosszt, az utolsó sor rövidpálcáit ismét a hajgumi köré horgold. A záró sort kúszó szemekkel rögzítsd az előzőhöz és dolgozd el a szálat. A kagylóminta készítéséhez egy új szálra lesz szükséged. A kagylóminta lényege, hogy egy szembe vagy ívre több pálca készül amit a két oldalán 1-1 rövidpálca zár le. Végül a hajgumit középen csippentsd össze és készíts 5 rövidpálcát a két ív köré. Rögzítsd és dolgozd el a szálat.
 

 


Legyen Zöld a Pamuk!



A kutya meg a macska...


Ismered ezt a gyerekdalt?


Tarka kutya sétatéren sétál,
bámészkodik füle-farka szétáll.
Csak ez a bolt szép.
Rózsa kolbász karika, barna hurka vég.
Ide hívna valaki, sose ugatnék.

Cirmos cica sétatéren sétál,
bámészkodik bajsza vége szétáll.
Csak ez a bolt szép.
Fehér tejes üvegek, tejfeles cserép.


Szeretem a kicsimnek énekelt dalokat színesíteni tapssal, kézjátékkal, vagy bábokkal. Elhatároztam, hogy megtanuljuk a babajelbeszédet. Szeretném tudni mi jár a fejében és pontosan mire van szüksége. Mindezt az előtt, hogy beszélni tudna. A babajelek tanítása állítólag olyan egyszerű, mint megmutatni a babának hogyan intsen az ismerősöknek pápát. Addig is azt hiszem elkészülhet pár horgolt gyömöszölnivaló. picapau-yan oldalán minden figura annyira kedves, hogy kedvem támad az összeset elkészíteni. Neked melyik a kedvenced?

Legyen Zöld a Pamuk!

2014. május 14., szerda

Felhúzzuk a nyúlcipőt!

Ahogy azt már korábban említettem én a horgolt babacipőkbe szerettem bele. Ezért kezdtem minták és oktató videók után kutatni. Ezért igyekeztem az alapvető technikákat, pálcákat és társaikat mielőbb megismerni és elsajátítani. Kezdetben csak jelmagyarázatból és mintarajzokból tudtam dolgozni, de rövid időn belül ráéreztem a leírások nyelvezetére is. Ennek valószínűleg az az oka, hogy vizuális típus vagyok. Építészként szívesen bogarászok tervrajzokat, és könnyebben eligazodom bennük, mint a szöveges leírásokban. Ehhez hozzájárult persze az is, hogy ebben a témában az én szájízem szerinti minták legtöbbje orosz vagy japán nyelven íródott. Az általános iskolai oroszból én már kimaradtam és a japán írásjelekkel is meggyűlik a bajom. Szerencsére az angollal elboldogulok, ez átsegít az átmeneti nehézségeken.

Babacipők terén személyes kedvencem KittyingYing. Nagyon kedves állatos, virágos és egyéb figurális kiscipőket készít. Ezekből szeretnék egy kis ízelítőt mutatni. Érdemes rákeresni az oldalára , mert az alkotó sok egyéb "baba dolgot" is készít. Gyermek lelkű felnőtt szemmel is érdemes körülnézni nála. Termékei elérhetők a következő oldalakon is: Craftsy, Ravelry és Etsy.

Legyen Zöld a Pamuk!











2014. május 13., kedd

Lássuk mivel dolgozunk!


Tudtad, hogy a pamut a gyapotnövény  (Gossypium) magházát burkoló finom szőrzet szála? Az egyik legfontosabb textilipari nyersanyag és egyike a legősibb növényeknek, amelyet az ember termeszt.  Dél-Amerikában és Indiában több ezer évvel ezelőtt is voltak már gyapotültetvények. Mexikói barlangokból 7000 évesnek becsült, Indiában kb. 5000 éves pamutszövet-maradványok kerültek elő.
A toktermés belseje 4-5 rekeszre oszlik, mindegyik több maggal. A maghéj egyes sejtjei megnyúlnak, és ezekből alakulnak ki az ún. röptető szálak, a tulajdonképpeni gyapotszálak. Magjából étkezési olajat, gyapotmagolajat nyernek, sajtolással. A gyapotmagolaj a margaringyártásban kap jelentős szerepet, illetve az édesipar is használ hidrogénezett gyapotmagolajat egyes termékeihez, például csokoládé higításához.
Tudósok úgy gondolták, hogy a fehérjében gazdag magok fontos eszközként szolgálhatnak az éhezés legyőzésében. A hántolatlan gyapotmag emberi fogyasztásra alkalmatlan, ugyanis gosszipol nevű mérget tartalmaz, ami védi a növényt a kártevők ellen. 2009-ben az MTI hírül adta, hogy Keerti Rathore, a texasi A&M egyetem kutatójának sikerült olyan eljárást találnia, amely során csak a magban lévő veszélyes méreg tűnik el, a növény többi - nem emberi fogyasztásra szánt - részén pedig megmarad a védettséggel együtt. A cikk leírja, hogy eddig csak a hántolt gyapotmag volt alkalmas emberi fogyasztásra. Kérdem én, ha csak hántolásba kerül, hogy fogyasztásra alkalmas legyen, akkor miért volt szükség a génmódosításra?
Ezután a rövid kitekintés után térjünk vissza fő témánkra. A pamut az egyik legfontosabb textilnyersanyag, amit elsősorban kiváló tulajdonságainak köszönhet. Érdemes tudni, hogy a napfény sárgítja. Jó elektromos szigetelő, de elektrosztatikus feltöltődésre nem hajlamos. Kiválóan színezhető és fehéríthető.
A gyapottermesztés munkaigényes, a 20. századig kézzel szedték és sok vér és verejték tapadt hozzá. Nagyon kényes növény, számos kártevője ellen növényvédő szerekkel vagy genetikailag módosított fajtákkal kísérleteznek. A gyapottermő területeknek egyelőre csak kis hányadán (jóval 1% alatt) termelnek biogyapotot, (angolul: organic cotton) amit rendkívül szigorú előírások szerint termesztenek. A kártevők ellen szelíd technológiával, vegyszermentesen és génmódosítás nélkül védekeznek, a gyomokat pedig kézi erővel irtják. A biogyapot textilipari feldolgozásánál is gondot fordítanak arra, hogy a késztermék ne tartalmazzon egészségre káros anyagokat. Így lesz belőle biopamut.
Vigyázz! Nem minden pamut, amire az van írva, tudható meg a FÉBÉSZ és a Teszt Plussz Online 2012-ben  végzett vizsgálat eredményéből. Amennyiben a kezelésre vagy az anyagösszetételre vonatkozóan több, egymással ellentétes tartalmú információt találsz érdemes ezt a vásárlás helyszínén jelezni és megfelelő tájékoztatást kérni.
Legyen ZÖLD a PAMUK!

2014. május 12., hétfő

Miért ZÖLD a PAMUK?




Talán azért mert szabad az út, hogy bárki elkezdhesse? Vagy azért, mert az újat, a növekedést, a fiatalságot és a reményt tükrözi? Lehet, hogy csupán éretlen és naiv? Lehet! Az is elképzelhető, hogy az építész és az anya egyszerre dolgozik bennem, amikor a fenntarthatóság tükrében próbálom szemlélni a világot. Kedves Olvasóm, rád bízom a döntést. A kérdés, hogy neked miért lesz ZÖLD a PAMUK!



Én a horgolt babacipőkbe szerettem bele, engem ez indított el az úton.  A hópelyhek és a virágok világának bejárásával kezdtem a tanulást. Keresés közben megannyi csodával találkoztam, amiket igyekszem itt felvonultatni. Egy élet és két kéz nem lenne elég, hogy mindez megvalósuljon. Talán veled együtt sikerülhet!
Szeretném megosztani veled tapasztalataimat, bemutatni sok-sok inspiráló ötletet magyar fordításban és segítségedre lenni az alapok elsajátításától kezdve minden felmerülő kérdésben.  Remélem te is kedvet kapsz, hogy velem együtt gombolyodj. 
Kívánom, hogy legyen élmény és ZÖLD a PAMUK!